Червоне вино, мабуть, найуживаніший напій у світі із давніх-давен. Його пили в стародавні, середньовічні та новітні часи. Воно вважається канонічним церковним напоєм та має здатність зцілювати не тільки душу, але й тіло. Тож, давайте детально розберемось у характеристиках червони вин, їх позитивному впливі на людське здоров’я та особливостях вживання.

Червоне вино містить у складі значну кількість антиоксидантів, які сприятливим чином впливають на серцево-судинну систему. Напій корисний для кровотворення та може використовуватися для профілактики тромбозу. Наявність расвератолу здійснює протипухлинну дію, чим пояснюється низький рівень ракових та серцевих захворювань серед французів, у яких прийнято випивати бокал напою щоденно під час вечері.

Як стверджують фахівці, червоні вина:

  • сповільнюють прогресування атеросклерозу;

  • поліпшують психоемоційний стан;

  • знижують ризик виникнення інсульту та інфаркту;

  • підвищують загальний тонус організму;

  • позитивно впливають на роботу шлункового тракту, прискорюють обмін речовин та виводять шлаки;

  • нормалізують рівень цукру;

  • знижують рівень холестерину.

Вживати напій необхідно в помірній кількості, оскільки це алкогольний напій, дозування якого не має перевищувати більше 1 бокалу в день.

Існує таке поняття, як «енотерапія» — це лікування червоним вином станів та хвороб різної етіології. Наприклад, користь червоного сухого вина доведена більшістю сучасних дослідів та обумовлена наявністю в ньому частинок шкірки винограду, які мають у своєму складі процианіди та антиоксиданти. Дослідники американського Cedars-Sinai Medical Center з’ясували, що в хімічному складі шкірки червоного винограду містяться елементи, які знижують рівень естрогену та підвищують тестостерон у жінок у період менопаузи, що знижує ризик розвитку раку молочної залози.

Учені з Гарварду виявили закономірність: сухе червоне вино підвищує рівень гемоглобіну в крові та захищає від накопичення холестерину на стінках судин. При цьому, алкогольний напій збільшує кількість ліпопротеїнів високої щільності в крові, які виробляють так званий хороший холестерин. Це означає, що червоне вино здатне руйнувати атеросклеротичні бляшки і знижувати ймовірність появи коронарної хвороби.

Дослідники з Інституту регенеративної медицини виявили, що ресвератрол, який міститься у винограді та червоному вині, допомагає зберегти пам’ять і в комплексі з іншими заходами навіть допомагає при хворобі Альцгеймера та інших захворюваннях. Правда є один важливий момент: уся ці властивості вина будуть корисними тільки при споживанні напою в помірних кількостях. Крім того, напій чинить тонізуючу дію на організм, сприяє покращенню сну та підвищенню імунітету. Але для того, щоб вино мало позитивний, а не негативний ефект, рекомендовано споживати його в кількості не більше 150 мл на добу.

До речі, червоне сухе вино прекрасно поєднується із твердим сиром, овочами, десертами та птицею. Червоне напівсолодке вино гармоніює з випічкою, фруктами, горіхами, соліннями, оливами, молодим сиром.

Корисні властивості вина в жодному разі не можуть замінити збалансоване та правильне харчування та здоровий спосіб життя!