Сезон цукрової кукурудзи — у розпалі. Це натуральний продукт, який називають одним із кращих джерел вітаміну К, необхідного для серцево-судинної системи. Кукурудза також містить вітаміни С, РР, вітаміни групи В, фосфор, калій, мідь, йод, фтор. При цьому варіння забирає тільки 20 % усіх корисних елементів.

Варена кукурудза сприяє:

  • роботі головного мозку та покращує пам’ять;

  • міцності кісток;

  • функціонуванню серцево-судинної системи;

  • омолодженню шкіри та організму загалом;

  • покращенню настрою;

  • поліпшенню згортання крові;

  • боротьбі із сечокам’яною хворобою;

  • роботі підшлункової залози.

До речі, чоловікам після 40 років особливо бажано вживати кукурудзу, тому що жирні кислоти, що містяться в ній, впливають на регуляцію рівня холестерину, сприяючи його зниженню. Це, у свою чергу, зменшує ризик розвитку захворювань судин серця.

Також кукурудза дуже корисна для спортсменів, оскільки в ній містяться речовини, що є хорошим матеріалом для формування м’язових волокон. Вітамін E покращує абсорбцію кисню в м’язових тканинах, що важливо при інтенсивних фізичних навантаженнях. До того ж, зерна кукурудзи додають заряду енергії та бадьорості, а завдяки вмісту фосфору й кальцію зміцнюється кісткова система.

Лікарі рекомендують з’їдати за добу приблизно 200 грамів цього продукту, тобто один качан. Адже кукурудза багата клітковиною і покриває добову потребу в ній організму.

Попри свою користь, кукурудза, як продукт частого вживання підходить не всім. Вона буде шкідливою для людей із підвищеним рівнем згортання крові, які схильні до тромбозів. Одноразове вживання великої кількості цього продукту здатне спровокувати головний біль, а також негативно позначитися на роботі кишково-шлунково тракту. Тому, людям, які страждають на гастрит, кукурудза протипоказана. В ыншому випадку, слід очікувати на розлад травлення, здуття та біль у животі. Взагалі, кукурудза –це калорійний продукт. Особливо, це стосується сучасних цукрових гібридів. Людям із надмірною вагою не варто захоплюватися її споживанням.

Поради з приготування кукурудзи:

  1. Варити кукурудзу краще з волосками (вони ж кукурудзяні рильця) — це посилить благотворний вплив продукту на слизову шлунку.

  2. При варінні на пару краще зберігаються корисні речовиния

  3. Якщо відварені качани будуть остигати прямо в каструлі, у воді, то вони не зморщаться згодом.

Зварены качани можна зберігати в холодильнику не більше двох днів.