Серцева недостатність — це ослаблення функції серцевого м’яза і зниження його працездатності, що робить кровопостачання неповноцінним. Через це органи та системи недоотримують кисень та поживні речовини. Ця підступна хвороба розвивається досить повільно й на початкових стадіях не дає жодних симптомів. Перші «дзвіночки» з’являються лише після серйозного фізичного навантаження. Як правило, у цей момент робота серця вже значно порушена.

Методи лікування серцевої недостатності залежать від її стадії та причини. Для цього необхідно звернутися до лікаря-кардіолога, який розробить індивідуальний план лікування та надасть певні рекомендації. Найважливіше — це зміна способу життя, виключення всіх шкідливих звичок, посилене фізичне навантаження, дієта з низьким вмістом жирів, холестерину та солі, а також корекція ваги. Медикаментозна терапія підбирається лікарем індивідуально відповідно до конкретних симптомів серцевої недостатності.

Міжнародні загальні рекомендації для хворих на серцеву недостатність:

  1. При серцевій недостатності необхідні регулярні консультації в спеціаліста. Необхідно щоби пацієнту і його родичам була надана інформація щодо симптомів та ознак СН, важливості дотримання терапії, інструктажу щодо моніторингу симптомів та способів реагування на погіршення стану.

  2. Людина із серцевою недостатністю може продовжувати звичайну діяльність із підлаштуванням фізичних зусиль.

  3. Сексуальна активність можлива після консультації лікаря з приводу цього питання.

  4. Людям із серцевою недостатністю дозволені перельоти тривалістю 1–3 години, довші — лише після консультації лікаря.

  5. Пацієнту необхідно вести щоденник самоконтролю та самоогляду, куди потрібно щоденно вписати вагу, симптоми, АТ і пульс.

  6. Приріст ваги більше 2 кг протягом 3 днів потребує звернення до лікаря.

  7. Рекомендована здорова дієта.

  8. Пацієнту необхідно уникати надмірного споживання солі та рідини.

  9. Повна відмова від алкоголю та нікотину.

  10. Кожному пацієнту зі СН, який здатний рухатися, необхідна програма реабілітації, відповідні види діяльності на витривалість (біг, піші прогулянки та їзда на велосипеді).