Про те, що під час вимірювання тиску є два показники (верхній і нижній) знають більшість людей. Але не всім відомо, яка різниця між верхнім та нижнім тиском, а також який із цих показників систолічний, а який — діастолічний.

Коли и вимірюєте кров’яний тиск, то верхній показник називають систолічним — він показує який тиск у судинах у той момент, коли серце виштовхує кров. Водночас, нижній показник називається діастолічним тиском — він показує тиск у судинах тоді, коли серце відпочиває між ударами.

Кров’яний тиск у людей різний, також в однієї людини він може бути різним у різні дні та різні періоди доби. Нормальним тиском вважають 120/80.

Кардіологи зазначають, що небезпечніший за своїми наслідками занадто високий діастолічний, тобто нижній показник тиску.

«При пропорційному підвищенні максимальний систолічний тиск займає лише частку мілісекунди, тоді як максимальний діастолічний тиск займає всю діастолу, і тому його наслідки в однакових умовах більш важкі», — стверджують лікарі. Але насправді необхідно ефективно контролювати обидва види тиску.

Якщо у вас підвищується систолічний, тобто верхній тиск, то у вас велике навантаження на серце. Це якщо систолічний тиск високий, а діастолічний навпаки низький — причиною може бути стрес або фізичне навантаження. Чим цей стан небезпечний? Чим сильніше серце штовхає, тим із більшою силою воно заштовхує кров в аорту. Якщо ви занадто сильно надуєте повітряну кульку, що з нею може статися? Таке ж може статися і із судинами.

Лікарі попереджають, що на фоні занадто високого систолічного тиску можуть ставатися геморагічні інсульти, коли тріскає судина або інші такі небезпечні ситуації.

Діастолічний тиск (нижній показник) показує те, з якою силою судина назад повертає кров до серця. Якщо саме цей тиск підвищений, треба розібратися — занадто високий він чи ні(Якщо у вас верхній тиск низький, а підвищений лише нижній тиск, тут є високий судинний опір. Таке часто буває, що нормальний систолічний тиск і високий діастолічний тиск. Це в основному буває в старших людей, у яких уже ослаблена робота серцевого м’яза. Фактично, він є захисним, бо допомагає підтримувати хоч якийсь тиск, щоб кров доходила до головного мозку. Наскільки це загрозливий стан, залежить від різниці між систолічним і діастолічним тиском. Цю різницю називають пульсовим тиском. Якщо така різниця менше 30–40, то це показує, що серце б’ється слабенько, і людині можуть знадобитися якісь препарати.

Проте, якщо у вас виникають проблеми з артеріальним тиском, то потрібно обов’язково звернутися до лікаря, у жодному разі не варто займатися самолікуванням.