Заїди — це тріщини в куточках рота, які виникають, як результат ураження слизових оболонок губ.

Термін «заїди» використовують у народі, медичне його визначення має кілька варіантів: ангулярний стоматит, ангуліт, або кутовий хейліт. Це проявляється виникненням червоних запалених ділянок у куточках губ, які лущаться та спричиняють свербіж.

Як правило, ангуліт може торкатися невеликої ділянки губ або всієї їх поверхні. Процес проходить гостро, але також схильний до хронізації, зустрічається, як у дорослих, так і в дітей. Найпоширенішою причиною появи білих заїд є приєднання грибкової інфекції. У результаті постійного впливу слини шкіра губ тріскає, що спричиняє відчуття пощипування.

Віруси та бактерії також можуть сприяти виникненню хейліту. Крім того, часто для усунення сухості губ, люди облизують їх, що провокує розвиток хвороби.

Чим лікувати заїди й чи потрібен догляд?

Швидко прибрати заїди на губах можна, якщо правильно визначити причину їх виникнення. У людей із наявністю астми, екземи, алергічної реакції на подразник зростає ризик виникнення заїд. Для їх лікування використовують місцеві кортикостероїди в поєднанні з антисептиками та бальзамом для губ. Алергічний контактний хейліт лікується усуненням впливу подразника (алергену). Якщо заїди спровокувала інфекція, то для цього застосовуються:

  • протигрибкова мазь (при кандидозних заїдах);

  • мазь на основі антибіотиків (при стафілококовій або стрептококовій інфекції бактеріального генезу) у комбінації зі зволожувальним бальзамом для губ або кокосовою олією.

Якщо заїди є одним із симптомів дефіциту деяких вітамінів та мікроелементів, то вони усуваються прийомом потрібних вітамінів та мікроелементів після консультації з лікарем на предмет визначення дефіциту нутрієнтів. Щоб губи не тріскали й не виникали заїди, необхідно:

  • стежити за своїм харчуванням, щоб не було дефіциту вітаміну В та заліза;

  • регулярно користуватися зволожувальною помадою;

  • уникати контакту з алергенами (ароматизаторами, металами);

  • використовувати ополіскувач для рота з ксилітом для уникнення сухості ротової порожнини;

  • наносити на потріскані куточки губ вазелін або мазі з оксидом цинку для запобігання втраті вологи та усунення слідів від заїд;

  • утримуватися від частого облизування губ;

  • при використовувані зубних протезів, не забувати обробляти їх у розчині хлоргексидину.